Açık Süt, Pastörize Süt ve UHT (Uzun Ömürlü) Sütün besin değerini karşılaştırır mısınız?

4226

Açık süt, “Mycobacteria spp, Brucella spp, Salmonella spp, Campylobacter spp, Listeria monocytogenes, Bacilli” gibi insan sağlığına olumsuz etkide bulunan mikrobiyolojik riskler taşır. Bu sebeple açık  sütün içilebilmesi için içeriğindeki sağlık açısından zararlı bakterileri ısıl işlem kullanarak öldürmek gerekir.

En sık uygulanan ısıl işlemler evde kaynatma, pastörizasyon ve UHT’dir.

Evde sıcaklık ve süre kontrolü olmadan yapılan kaynatma işlemi süt proteinlerinin de besin değerinin düşmesine ve çok kaynatmaya dayalı istenmeyen sağlık açısından olumsuz olabilecek (Maillard reaksiyon ürünleri) protein yapıların oluşmasına neden olabilir.

Pastörizasyon ve UHT uygulamaları, kontrollü ısıl işlem uygulamalarıdır. Bu uygulamalar, sütün doğal, biyolojik ve besleyici değerinde en az değişim yaratacak, fakat sütü mikrobiyolojik açıdan güvenli kılacak şekilde yürütülürler. Dolayısıyla, pastörize ve UHT sütlerin besin değeri birbirine yakın ve kaynatılmış sütten daha fazladır.

Uzun Ömürlü Sütler (UHT), için uygulanan ısıl işlem teknik olarak çok kısa sürede uygulandığından besin kaybı kaynatmaya göre çok daha azdır.

UHT sütler ile Pastörize edilmiş sütleri (günlük süt ve mutlaka soğuk koşullarda bulundurulması gereken sütler) karşılaştırdığımızda kayıp değerleri yönünden büyük fark yoktur. UHT işlemi sırasında folasin, askorbik asit, B12 vitamini ve tiamin kaybı olabilir. Ancak bu maddelerdeki kayıp derecesinin

UHT sütün besin kalitesi üzerinde negatif etkisi yoktur.

UHT işleminden sonra mineraller ve eser elementler açısından istatiksel olarak kayda değer farklar görülmez. Kalsiyum, fosfor ve sodyum biyoyararlanımı üzerinde negatif etkileri yoktur.

Bu konuda daha fazla bilgiye aşağıdaki makaleden ulaşabilirsiniz: (link to güvenli pdf)

Bu açıklama sorunu cevapladı mı?

Evet Hayır
Paylaş

Süt Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey Burada!