Ana Sayfa

UHT işlemi sonucunda, sütün içerdiği besin maddelerinde ne gibi değişiklik görülüyor?

UHT işlemi besin değerini en yüksek derecede koruma prensibi ile 1961 yılından beri tüm dünyada kullanılmakta olan en yüksek sıvı gıda işleme teknolojisidir.

UHT işlemi sonucunda sütteki yağın, laktozun ve tuz minerallerinin besleyici özelliğinde bir değişme olmaz. Protein ve vitaminlerin yapılarında ise ufak değişimler meydana gelir. UHT işleminde proteinin %20’sini oluşturan serum proteinler suda çözünürlük özelliğini kaybeder. Bu sayede besin değerlerinde bir kayıp olmamakla birlikte sütün sindirimi daha da kolaylaşır.

Vitamin açısından bakıldığında folik asit ve C vitamini UHT işlemi ve ambalajdaki oksijen sonucunda değişir. Süt, ana bir C vitamini ve folik asit kaynağı değildir. Çünkü sütte bulunan folik asit ve C vitamini miktarı, insan sağlığı açısından gerekli olan miktarın çok altındadır.

Süt mineral açısından bakıldığında temel kalsiyum kaynağı olarak bilinmektedir. Birçok araştırma ısıl işlem uygulamasının sütte bulunan kalsiyumu bozmadığını hatta vücut için biyolojik olarak yararlılığını arttığını bu nedenle ileri teknoloji yöntemleri ile hazırlanan sütlerin kalsiyum açısından kayıp yaratmadığını gösteriyor.

Benzer içerikler