Süt iyi bir kalsiyum kaynağı mıdır? Yeşil yapraklı sebzelerden de kalsiyum alabilir miyim?

285

Süt kalsiyum emilimi açısından en zengin gıdalardan biridir. Dünya Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) belirttiği gibi, “sütte örneğin kalsiyum gibi bazı besinlerin biyolojik mevcudiyeti diyetteki diğer gıdalara kıyasla yüksektir”.  Bu da aynı etkileri elde edebilmek için diğer kaynaklardan daha büyük miktarlarda kalsiyum tüketmemiz gerektiği anlamına gelir.

Bir bardak sütte (200ml) yaklaşık 200 – 220 mg kalsiyum vardır. Bunun da ötesinde kemik ve diş sağlığı açısından sütte bulunan kalsiyum:fosfor oranı ideal aralıkta olan 1:1 – 1:1,5 sınırındadır. Bu ve benzeri nedenlerden dolayı patolojik bir bozukluk olmadığı müddetçe günlük kalsiyum ihtiyacının karşılanmasında süt en ideal besindir.

Günlük beslenmemizdeki besinsel kalsiyumun neredeyse %70’i süt ve süt ürünlerinden meydana gelir, sadece yaklaşık %16’sı tam yeşil sebzelerden ve kurutulmuş meyvelerden oluşmaktayken %6-7’si maden suyundan sağlanmaktadır.

Süt insan beslenmesinde en ucuz, en önemli ve en yararlı kalsiyum kaynağını oluşturmaktadır. Kalsiyum çökelmesini önleyen bir grup protein içerir ki bu da kalsiyumun vücut tarafından emilmesini kolaylaştırır. Bu durum süt ve süt ürünlerinin neden kalsiyumun en iyi kaynağı olarak adlandırıldığını açıklar.

Marul, dereotu, roka gibi yeşil yapraklı sebzelerde, pekmezde, kuru fasulyede kalsiyum olduğu doğrudur. Ancak bir yetişkinin günlük kalsiyum ihtiyacının 800 mg olduğunu düşünürsek bunun tamamının marul, roka ya da dereotu yiyerek karşılanması mümkün değil. Bunu karşılamak için günde 6 adet marul, 4 bağ roka ya da 1 kg kuru fasulye yemeniz gerekir ki kişilerin bir günde bu miktarlarda bu besinleri tüketmeleri gerçekçi değildir. Oysa 2 bardak süt ve 2 kase yoğurt tüketerek günlük kalsiyum ihtiyacımızın tamamını karşılayabiliriz

Bu açıklama sorunu cevapladı mı?

Evet Hayır
Paylaş

Süt Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey Burada!