Süt çiğ olarak içilebilir mi?

296

Hayır, sütü çiğ olarak tüketebilmemiz için onun hiçbir hastalık riski taşımadığını bilmemiz gerekir.

Isıl işlem (kaynatma, pastörizasyon, UHT) uygulamasına tabi tutulmayan çiğ süt tüketimi, sağlığa zararlı birçok bakterinin de vücuda alınması demektir.

Sağlıklı ineklerin süt bezlerinden salgılanan sütte ilk aşamada zararlı hiçbir bakteri bulunmaz. Ancak, sütün salgılanmasından sonra hayvanlarda sütün geçtiği meme kanalları, meme ucu gibi yerlerde yaşayan bakteriler süte karışabilir. Örneğin, İzmir yöresindeki mandıralardan alınan çiğ sütlerde Salmonella, Staphylococcus aureus ve Listeria monocytogenes aranmış (Yücel A, 1992) ve 101 örnekte %90 oranında mikroorganizma bulunmuştur. Araştırmacıların kullandığı steril kaplara yapılan sağım işleminde ise mikroorganizma oranı %8’e inmiştir.

Ayrıca, sütün temiz olmayan koşullarda sağılması ve uygun olmayan sıcaklık derecelerinde saklanması gibi pek çok çevresel etken de, çiğ sütte insan sağlığına tehdit oluşturabilecek bakteri bulunmasına yol açabilir. Verem hastalığına yol açan mikrop, hamile kadınlarda düşüklere neden olan Brucella cinsi bakteri, bağırsaklarda ishalli hastalıklara yol açan, hatta ölüme neden olabilen E. Coli cinsi bakteriler, çeşitli enfeksiyonlara yol açan bakteriler (Staphylococcus aureus, Streptococcus agalactiae, vb), Q humması olarak adlandırılan hastalığa yol açan etken sütte bulunabilen mikroplardan bazılarıdır.

Bu açıklama sorunu cevapladı mı?

Evet Hayır
Paylaş

Süt Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey Burada!