Ana Sayfa

Sokak sütünün kokusunun daha keskin olması ve kaymak bağlaması onun daha doğal ve besleyici olduğunu gösterir mi?

Sokak sütünün daha fazla kokması, süt yağ partiküllerinin şeklinden kaynaklanmaktadır.

Isıl işlem geçirmemiş çiğ sütlerin koku toplayıcı özelliği ısıl işlem geçirmiş sütlere göre daha yüksektir. Bunun sebebi süt yağının su içerisinde süt proteinleriyle yapmış olduğu bağ yapılardır.

Süt bileşiminde kokunun (her türlü koku, çevrede bulunan meyve, sebze, diğer yemekler gibi) toplandığı temel bileşen süt yağıdır. Çiğ sütün içerisinde bulunan biçimsiz, şekilsiz, büyük süt yağı partikülleri kokuyu daha fazla toplar ve etrafa yansıtır. Bu yağ, kaynatma işlemi ile sütün üst kısımda toplanarak göreceli olarak sütün alt kısmına oranla daha katı bir görünüm haline geçer ve kaymak oluşur.

Isıl işlem geçirmiş ambalajlı sütlerde ise süt yağı homojenize edilerek küçültülür, daha kompakt hale getirilir ve süt yağı sütün tüm bileşimine yayıldığı için kokuyu daha az taşır. Süt yağı süte eşit dağıtıldığı için süt ısıtılınca kaymak bağlamaz.

Sütün kokusu ve kaymak, sütün besleyicilik özellikleri açısından bir fark oluşturmaz. Ayrıca kontrollü yapılmayan ısıl işlem sonucu (evlerdeki kaynatma gibi) oluşan kaymak tam aksine sütün kalan kısmındaki besin değeri kayıplarının bir göstergesidir.

Süt yağının tüm süte eşit olarak dağıtılması aksine içtiğimiz sütün daha kıvamlı, daha beyaz ve daha lezzetli olmasını sağlar.

Benzer içerikler