Ana Sayfa

Sokak sütü doğal mıdır?

Kaynağını bilmediğiniz sütü doğal kabul etmek mümkün değildir. Sokak sütleri denetlenmeyen kayıt dışı sütlerdir. Kaynağını bilmediğiniz, denetimden geçmeyen bir süte doğal denilemez.

Örneğin Ankara’da satılan sütlerin değerlendirilmesi üzerine yapılan bir çalışmada (Altun B Besler T ve Ünal S, 2002) 150 sokak sütü, 109 UHT süt, 41 pastörize süt olmak üzere toplam 300 örnek çalışmaya alınmıştır. Örnekler su ve mineral miktarı da değerlendirilmiş ve sokak sütlerinde satıcılar tarafından bazı hilelerin yapıldığı ortaya konmuştur. 150 örneğin 20’sinde su miktarı yüksek, mineral miktarı düşük (süte direk olarak su karıştırıldığını göstermektedir) , 6’sında su miktarı normal, mineral miktarı düşük (süte su ve nişastanın beraberce katıldığını göstermektedir) ve 3’ünde ise su ve mineral miktarı düşük çıkmıştır (Süte aşırı miktarda nişasta karıştırıldığını göstermektedir).

Çiğ olarak tüketime sunulan sokak sütlerinde, soğuk zincir sağlanamadığından, tüketiciye ulaşana kadar geçen taşıma sürecinde toplam bakteri yükü artar. Bu zararlı mikroorganizmaların uzaklaştırılması amacıyla evlerde kontrolsüz bir şekilde uzun süre kaynatılır ve bu yüzden vitamin-mineral kayıpları ambalajlı sütlere göre daha fazla olur.

 

Benzer içerikler